Agencija za mobilnost i programe Europske unije prihvatila je projektni prijedlog „Suvremeni izazovi za nove generacije“ u okviru programa Erasmus +, Ključna aktivnost 1: mobilnost u svrhu učenja za pojedince te dodijelila Tehničkoj školi Čakovec bespovratna sredstva u iznosu 13. 851,00 eura za provedbu istog.
Projekt traje trinaest mjeseci, od 01. lipnja 2022. do 30. lipnja 2023.
Ciljevi projekta su:
– oplemenjivanje nastave inovativnim nastavnim metodama i jačanje digitalnih vještina nastavnika
– razvoj socijalnih i emocionalnih kompetencija učenika
– jačanje ekoloških kompetencija u obrazovanju.
Ciljevima se nastoje pokriti glavne teme koje će se obrađivati u projektu, a to su ekologija, nove metode i pristupi učenju i poučavanju te uključivanje (inkluzija), promicanje jednakosti i nediskriminacija.
U mobilnosti će sudjelovati sedam djelatnika Tehničke škole Čakovec putem strukturiranih tečajeva u različitim zemljama Europske unije (Njemačka, Poljska, Francuska, Španjolska, Portugal, Grčka i Malta) koji će pridonijeti realizaciji postavljenih ciljeva.
Tehnička škola Čakovec je razvojno orijentirana škola koja u svom razvoju ide ukorak s gospodarskim i tehnološkim napretkom. Zbog svoje izvrsnosti u strukovnom obrazovanju postala je 2018. godine Regionalni centar kompetentnosti u strojarstvu. U skladu s potrebama tržišta rada i najnovijim tehnološkim trendovima želi postići visoku razinu zadovoljstva, kompetentnosti, znanja i sposobnosti učenika. Kako bi nastavnici općeobrazovnih predmeta doprinijeli toj izvrsnosti, neophodno moraju pratiti suvremene trendove obrazovanja. Sudjelovanje u projektu omogućit će nastavnicima općeobrazovnih predmeta razvijanje znanja i vještina za poticanje izvrsnosti i inovativnosti u obrazovanju svojih učenika. Tim inovativnim pristupom će kod učenika razviti vještine koje su im potrebne za tržište rada od sutra i osposobiti ih za cjeloživotno učenje, ali i vještine potrebne da se uhvate ukoštac s izazovima s kojima se današnje društvo suočava kao što su uključivost, održivost i digitalizacija.
Koordinatorice projekta su profesorica Daniela Zadravec, profesor savjetnik i stručna suradnica knjižničarka Sanja Novak, knjižničar mentor.