Među brojnim aktivnostima koje se provode u okviru Regionalnog centra kompetentnosti u strojarstvu TŠČ-a na red je došlo i studijsko putovanje u Novo Mesto. Za devetero zaposlenika TŠČ-a i škola partnera na Projektu cilj putovanja bile su dvije lokacije – Razvojni center Novo Mesto i Šolski center Novo Mesto, a domaćin putovanja bio je dr. Krištof Debeljak.
U Razvojnom centru Novo Mesto, u laboratoriju za tvornice budućnosti LABTOP sudionicima Projekta obratio se direktor, gospodin Franci Bratkovič, i ukratko ih upoznao s djelovanjem Centra i aktivnostima, a demonstracijom pametne tvornice vodili su ih zaposlenici Centra razvoja, raziskav in inovacij Marko, Marko, Jožica i Vinko.
LABTOP je jedan od prvih centara znanja u Republici Sloveniji u kojem se na jednom mjestu može učiti i motivira se (mlade ljude) za rad te se vrše primijenjena istraživanja i testiranja. Prikazana je pametna tvornica koja radi na principu industrije 4.0, kojom se upravlja izravno iz poslovnog (ERP) sustava. Nekoliko robota, automatizacija, umjetna inteligencija, digitalizacija industrijskih procesa, kreativna proizvodnja i rad čovjeka dovoljni su da u nekoliko minuta na proizvodnoj traci nastane zidni sat. Cijeli proces prati se i kontrolira na ekranima.
Sljedeća postaja nakon ručka bio je Šolski center Novo Mesto i njegov Medpodjetniški izobraževalni center. Obilazak je organiziran kroz prostore u kojima se odvija nastava iz područja strojarstva i mehatronike, ali i laboratorije elektronike i upotrebe informacijskih tehnologija, školsku automehaničarsku radionicu, radionicu preoblikovanja, drvni odjel…, a na sva pitanja odgovarao je domaćin, dr. Mitja Veber.
Studijsko putovanje završeno je obilaskom naselja Novo Mesto koje krase bogata povijest i jaka farmaceutska i autoindustrija, ali i mnoge druge, a poznato je i kao rodno mjesto mnogih poznatih Slovenaca.
Sam završetak posjeta obilježen je obilaskom najvažnijih znamenitosti i prolaskom kroz Sveta vrata te dodirom jantarnog kamena koji, prema vjerovanju, donosi sreću i tjera zle duhove.
Putovanje je financirano iz Europskog socijalnog fonda u okviru projekta Uspostava RCK u strojarstvu SJEVER – TŠČ.