Dan hrvatskih knjižnica na poticaj Hrvatskog knjižničarskog društva obilježava se od 2010.
HKD je Dan hrvatskih knjižnica ustanovio s ciljem bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te razgradnje stereotipnih predodžbi o knjižnicama i knjižničarima.
Prvo obilježavanje dogodilo se na Interliberu, na kojem je predstavljena kampanja Imam pravo znati, imam pravo na knjižnicu. Datum 11. studenoga odabran je jer je 1960. donesen prvi hrvatski zakon o knjižnicama kojim su postavljeni pravni temelji za planiran i sustavan rad i razvoj svih vrsta hrvatskih knjižnica te svih ključnih odrednica hrvatskog knjižničarstva.
Koliko posjećujete knjižnicu TŠČ-a? Kad ste zadnji put zatražili neku od knjižničnih usluga? Znate li da je ona za korisnike otvorena cijeli dan? Znate li da u fondu knjižnice TŠČ-a ima oko 7.500 naslova? Znate li da je posudba knjiga samo mali dio onoga što knjižničar radi? Znate li da su knjižničarke s punđom i naočalama na nosu još samo legenda koja se prepričava? Sudjelujete li u aktivnostima koje organiziraju knjižničarke? Jeste li strastveni čitač, a u knjižnici se osjećate kao doma?
Učenice i učenici 4. ST razrednog odjela ovaj su tjedan posjetili knjižnicu iz nekoliko razloga. Odradili su radionicu da bi obilježili Mjesec hrvatske knjige i Dan hrvatskih knjižnica, da bi otkrili koji su hrvatski autori na popisu ispitnih književnih djela za školski esej na državnoj maturi i počeli s ozbiljnim pripremama za državnu maturu (krenuli smo s bilješkama na Padletu, ali nitko ne zna gdje je granica), da bi kreativno potrošili sat razrednika…
Osim što se 11. studenoga obilježava Dan hrvatskih knjižnica, slavi se i sveti Martin (Martinje). Naša vam je preporuka da, umjesto u podrum, ovih dana svakako zalutate u knjižnicu! Dopustite si ugodno iznenađenje!