Día siete (dan sedmi) ostavio nas bez daha!
Ljudi moji, pa je li to moguće? Ludnica, šta je ovo? – riječi su Mladena Delića, a može ih se preslikati na naš današnji španjolski dan. Dan pun obrata i neočekivanih doživljaja, povijesnih i vremenskih preokreta.
Krenimo redom. Ne ustajemo prvi, ne palimo peći za doručak, sve je laganini. Okupljanje, lagana šetnja, autobus… i već smo u centru sunčane Sevilje. Gužva oko karata za Alcázar, nema veze, idemo danas na Setas de Sevilla. Karte su u džepu, vrijeme sunčano, no prije imamo dogovoreni razgled Sevilje s našim domaćinom Jorgeom. Nalazimo se na Puerta Jerez, točni kao i uvijek dosad. Kratko upoznavanje i krećemo.
Puerta Jerez, jedan od ulaza u zidine Sevilje , svoje je ime dobio po cesti koja je izlazila iz njega u smjeru Jerez de la Frontera. Postoji legenda koja kaže da je Cezar prvi utvrdio grad. Ova je legenda ispisana na nadgrobnoj ploči koja se nalazila na starim vratima zida, a sada se nalazi u Ulici Maese Rodrigo. Na nadgrobnoj ploči piše: “Herkules me sagradio, Julije Cezar me okružio zidinama i visokim kulama, a sveti me kralj osvojio s Garci Pérezom de Vargasom.”
S Jorgeom ulazimo u vremeplov i evo nas u VIII. stoljeću prije Krista. U dva sata putovanja prolazimo cijelu povijest Sevilje i vraćamo se u 2025. Putujući upoznajemo Rimljane, Vandale, Vizigote, Maure, Almoravide do rekonkvista Ferdinanda III. Kastiljskog. Dolazimo do General Archive of the Indies koji sadrži više od četrdeset tri tisuće dosjea raspoređenih na osam kilometara polica, s nekih osamdeset milijuna stranica originalnih dokumenata koji nam omogućuju da svakodnevno zaronimo u više od tri stoljeća povijesti cijelog kontinenta, od Tierra del Fuego do juga Sjedinjenih Država, kao i španjolskog Dalekog istoka i Filipina. Ovo je definitivno mjesto za profesore Cofek, Turk i Pilića koji ga obvezno moraju posjetiti. Prolazimo uskim ulicama Sevilje u kojima svaki kutak ima svoju priču, od mjesta na kojima su se snimali poznati filmovi do vrtova u kojima su se izvodile poznate opere. Ipak, najvažnija obilježja Sevilje su katedrala, građena kao džamija, od 1401. do 1519. Ona je među najvećima od svih srednjovjekovnih i gotičkih europskih katedrala. Ima najduži brod u Španjolskoj i bogato je uređena, s velikom količinom zlata. Od svih stupova i drugih elemenata koje je katedrala iskoristila od džamije najpoznatiji je minaret Giralda koji je pretvoren u zvonik. Na njegovu vrhu nalazi se kip, lokalno poznat kao El Giraldillo, koji predstavlja Vjeru. Unutrašnjost tornja ima rampe umjesto stepenica kako bi se mujezinu i drugima omogućilo da se na konju popnu na vrh. Dvorac Alcázar, preko puta katedrale, razvio se od stare gradske maurske palače, a gradnja mu je započela 1181., uglavnom u stilu Mudéjar. Njegovi su vrtovi spoj maurske, andaluzijske i kršćanske tradicije. I na kraju, Torre del Oro je sat-kula koju su izgradili Almohadi kao stražarnicu i obrambenu barijeru na rijeci. Lanac je protezan kroz vodu iz baze tornja kako bi se spriječilo plovila da uđu u riječnu luku. Ovo je nemoguće opisati u nekoliko riječi, ovo jednostavno treba doživjeti! Netko je primijetio da ovdje sat puno brže prolazi!
Zahvaljujemo Jorgeu i vraćamo se puni dojmova u naš dom. Ručak, mali odmor i avantura se nastavlja. Vraćamo se na mjesto zločina, odlazimo na Setas de Sevilla, fascinantnu građevinu od drva i čelika u obliku gljive. Kiša koja je počela padati nije nam pokvarila prekrasan pogled s vrha Setasa. U unutrašnjosti nalazimo nacrte, proračune i tehnike spajanja u koje se najviše razumiju profesori strojarstva (Jelačić, Žugec, Murković, Kelin, Horvat, Stanić, Hajdarović, Gradečak, Lovrenčić, Šinko). Oni znaju i odgovor na pitanje koje su dimenzije građevine koja nas je sve ostavila bez daha. Pokisli nalazimo odličan tapas bar u kojem kušamo vrhunske tapase.
Pomalo umorni krećemo na spavanje, no usput ne možemo odoljeti mirisima curosa. Prije odlaska na zaslužen noćni odmor odigramo još malo stolnog nogometa, izmjenjujemo dojmove i zaključujemo da bi stvarno za danas bilo dosta. (d)
P.S.
Da biste saznali dimenzije, možete i riješiti zadatak ili iskoristiti džoker pitaj profesoricu matematike (Loparić, Štampar, Lončarić, Šafarić Novak, Horvat). Znamo da je dužina Setasa de Sevilla za 80 veća od širine, zbroj visine, dužine i širine jednak 246, a njihov umnožak iznosi 273.000. Kolike su dimenzije Setasa de Sevilla izražene u metrima?