(TŠČ-ovci u Drugoj gimnaziji Maribor na završnici međunarodnog projekta za promociju čitanja i nacionalnog identiteta te razvoja pismenosti)
Da je „više blaga u knjigama nego na cijelom otoku s blagom“ davnih je dana izrekao američki crtač animiranog filma Walt Disney, a ovotjednog su se utorka u to uvjerili Grga, Rafael i Paulo iz 1. RM, Nikola i Petar iz 1. RT, Andrija, Borna i Karlo iz 1. ST te Izak, Leon, Lovro, Niki i Tea iz 2. ET i Aron, David, Nikola i Samuel iz 2. ST – najčitatelji iz naše Škole.
Čitanje naslova zadanih projektom u koji su se uključili otvorilo im je vrata nekih novih svjetova i najčudesnijim avanturama njihova zavidna poznavanja područja eletkrotehnike, računalstva i strojarstva, struka za koje se obrazuju, oplemenilo lijepom riječju i dubokom poukom iščitanom u redcima umjetničkim. Knjiga i čitanje našim čitateljima nisu nametnuti kao obveza, ponuđeni su im kao aktivnost kojom će se zabaviti, koja će ih opustiti i nasmijati, obogatiti novim spoznajama te učvrstiti stara i sklopiti nova prijateljstva.
Završnicu je cjelogodišnjeg rada na međunarodnom projektu za promociju čitanja i nacionalnog identiteta te razvoja različitih vrsta pismenosti „Čitanje ne poznaje granice’“ / „Branje ne poznaje mej“ sedamnaestero najčitatelja Tehničke škole Čakovec u utorak, 2. lipnja 2026. okrunilo posjetom Drugoj gimnaziji Maribor, školi partneru u projektu. U toplom su i ugodnom okruženju vršnjaka razmijenili dojmove o pročitanim naslovima, predstavili aktivnosti kojima su se bavili tijekom školske godine te jedni drugima ispričali priče o gradovima u kojima se obrazuju. Zanimljivo je bilo čuti što su sve naši Tea i dečki istražili i predstavili o Mariboru i njegovoj Drugoj gimnaziji, a mariborski gimnazijalci o našem gradu i Tehničkoj školi Čakovec.
Knjiga i čitanje jedan su običan lipanjski utorak pretvorili u dan kojim su čakovečki i mariborski
srednjoškolci izbrisali granice te uz hrvatske i slovenske autore lijepe riječi na nekoliko sati otplovili u prostore sna zauvijek upisanog u njihove snove. Na mariborskom su pohodu svoje čitatelje iz TŠČ-a bodrile njihove nastavnice Hrvatskog jezika Ana Palfi i Dijana Savić te školska knjižničarka Sanja Novak kao voditeljica projektnog tima. (ds)











